انقلاب در WI-FI

انقلاب در WI-FI

انقلاب در WI-FI
 
پنجشنبه گذشته یک روز جالب در تاریخ Wi-Fi بود!
کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده (FCC) تصمیم عاقلانه ای برای اختصاص طیف در باند 6 گیگاهرتزی برای استفاده بدون محدودیت (به عنوان مثال Wi-Fi) گرفت. این فرصت های بزرگی را برای صنعت ما به ارمغان می آورد . طی این موصوبه طیف 1200 مگاهرتز دیگری هم اکنون قابل استفاده خواهد بود و در مجموع کل طیف Wi-Fi سه برابر خواهد شد. با توجه به اینکه Wi-Fi یک فناوری مهم است ، با این قانون جدید با پیشرفت فزاینده ای برای پشتیبانی از انواع جدید دستگاه ها و تکمیل خدمات آینده 5G ، به جلو حرکت می کند. در حال حاضر انتظار می رود که بقیه جهان نیز از این روند پیروی کنند. البته به نظر می رسد که حتی اگر بعضی از مناطق نتوانند به اندازه ایالات متحده آمریکا طیف وسیعی از خود اختصاص دهند ، باز هم نسبت به تخصیص این باند اقدام نمایند.
 

WI-FI 6 چیست؟

بر خلاف تصور رایج Wi-Fi 6 به معنی باند 6 گیگاهرتز نیست. ابتدا یادآوری می  کنیم که چرا استاندارد جدید Wi-Fi 6 که نباید با باند 6 گیگاهرتزی اشتباه گرفته شود ، و این استاندارد یک تغییر اساسی در Wi-Fi می باشد.
 
شبکه Wi-Fi را که همه ما با آن آشنایی داریم را با یک مهمانی دورهمی مقایسه کنید. اگر با یکدیگر صحبت می کنید ، کار مؤدبانه این است که ساکت باشید و تا رسانه "هوا" برای مکالمه شما آزاد باشد. اگر فقط چند نفر در اتاق باشید ، این کار قابل انجام می باشد. اما اگر چند صد نفر در مهمانی حضور داشته باشند، چه می کنید؟
 
استاندارد جدید Wi-Fi 6 دارای همان مکانیزم های برنامه ریزی همانند شبکه تلفن همراه (OFDMA) است و بیشتر مانند یک گروه کر رفتار می کند. در اینجا مدیر تصمیم می گیرد که چه کسی آواز بخواند و چه زمانی. گاهی اوقات این تنها یک نفر خواننده وجود دارد که تک نفره اجرا می کند و بعضی اوقات چند نفر با هم آواز  می خوانند. مدیر استفاده از مدیا (هوا) را بهینه سازی می کند. Wi-Fi 6 در توسعه شبکه Wi-Fi در مناطق پرجمعیت مانند مراکز خرید ، استادیوم ها ، پایانه های حمل و نقل و محیط های سازمانی بسیار عالی است. یعنی در موارد استفاده معمولی که ارائه دهنده خدمات Wi-Fi درصدد توسعه و پوشش دهی می باشند. هرگز نبرد بین شبکه های Wi-Fi و Cellular 3GPP قابل درک نمی باشد. از نظر کارشناسی ، آنها تنها یک رابطه همزیستی دارند. به عبارت دیگر مکمل یکدیگر می باشند.  Wi-Fi یک مکمل عالی برای شبکه سلولی(Cellular) برای پوشش داخلی و افزایش ظرفیت است. از سوی دیگر شبکه سلولی نیز یک مکمل عالی برای Wi-Fi برای فراهم کردن تحرک پذیری (mobility) می باشد.  استاندارد Wi-Fi 6 (802.1ax) به سرعت تبدیل به ترند اصلی می شود و استدلال های منفی در مورد استفاده از Wi-Fi در میان طرفداران 3GPP در حال کاهش است. Wi-Fi دیگر "بهترین گزینه" نیست و شبکه های سلولی اکنون به دنبال استفاده از طیف Unlicensed بیشتر هستند تا از آن به عنوان گزینه های جدید برای پهنای باند بیشتر استفاده نمایند. همه اینها تضمین کننده رشد مداوم ارائه دهنده های خدمات Wi-Fi می باشد تا بتوانند با قدرت بارگیری داده های تلفن همراه را در ساختمان ها و مناطق تحت پوشش خود ساپورت نمایند. طبق اعلام شرکت سیسکو ، حجم بارگیری از طریق وای فای بسیار بالا باقی خواهد ماند و تقریباً 60٪ از ترافیک جهانی داده های تلفن همراه تا سال 2022 به Wi-Fi منتقل خواهد شد و در بسیاری از بازارها این رقم حتی بالاتر خواهد بود
برای اینکه این موضوع طولانی مدت و سالها بعد از سال 2022 ادامه یابدو در زمانی که شبکه 5G تبدیل به تکنولوژی اصلی در تلفن همراه شود ، ما به Wi-Fi بل ظرفیت و طیف بسیار بالاتری نیاز داریم. به همین دلیل است که اعلامیه FCC امروز چنین اتفاق عظیمی می باشد!
 

افق گسترده تر رو به آینده با استفاده از Wi-Fi 6E

Wi-Fi 6E ، یعنی Wi-Fi 6 که در باند 6 گیگاهرتزی کار می کند ، دقیقاً این ظرفیت مازاد را برای صنعت به ارمغان می آورد در عین حال که اطمینان حاصل کند که Wi-Fi همچنان بهترین دوست شبکه های سلولی حتی با وجود 5G باقی خواهد ماند. همچنین  ما به آن در خانه های آینده خود نیاز داریم تا سرعت های چند گیگابیتی را برای پخش فیلم های 8K ، واقعیت افزوده و مجازی و غیره فراهم کنیم.
به لطف تصمیم عاقلانه امروز FCC ، Wi-Fi اکنون تقریباً 2.5 برابر طیف ( معادل 1200 مگاهرتز) بیشتر از همه باند های Wi-Fi قبلی (2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز) را به شبکه WI-FI ملحق می کند. 14 کانال 80 مگاهرتز جدید یا 7 کانال 160 مگاهرتزی جدید در دسترس خواهند بود که عملکرد مورد نیاز ما را به ارمغان می آورد. از آنجا که این باند جدید 6 گیگاهرتزی فقط برای تجهیزات Wi-Fi 6 در دسترس خواهد بود ، تولید کنندگان می توانند بدون در نظر گرفتن فن آوری های گذشته ، محصولات خود را برای این فناوری پیشرفته جدید بهینه کنند.
 
آینده برای صنعت Wi-Fi روشن است! باید انتظار داشته باشیم که اولین تجهیزات معتبر Wi-Fi 6E، از اوایل سال 2021 به بازار معرفی شوند.
  • 16 اردیبهشت 1399
  • modir
  • 479
طراحی سایت : رسانه گستر © 2002 - 2022